Giriş Yap Kayıt Ol

Sıkça Sorulan Sorular

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında bilgilere en kısa yoldan erişmeniz için hazırlandı. Ne hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen seçiniz. Eğer aklınızdaki soru bulunmuyorsa bize iletişim birimlerimizden ulaşabilirsiniz.

WEB TASARIM

Web Tasarım internet ortamında bireylerin yada kurumların kendilerini, ürün veya hizmetlerinin tanıtılması amacıyla yapılacak web sitesinin tasarım sürecidir.


Hazır tasarım, daha önce tasarladığımız sitelere benzer veya hazır bir şekilde alınmış temaları işinize uygun kodlamasını yaptığımız işlerdir. Özel tasarım ise sadece size özel özgün tasarımlardır.

Özel tasarım sistemler hazır sistemlere göre daha fazla zaman alır ve nispeten daha pahalıdır.

Web sitenizin tasarımını İstediğiniz tüm dünya dillerinde hazırlayabiliriz. İşiniz uluslararası bir kitleyi kapsıyorsa elbette çoklu dil modülünü aktif edebiliriz.


Web siteniz içerikleri doğrultusunda tanıtımını yapacağınız ürünleriniz için sınırsız sayfa girişine izin vermektedir.

Evet istediğiniz zaman web sitenizi kendi geliştirdiğimiz içerik yönetim sisteminden kendiniz güncelleyebilirsiniz.

(Responsive) Mobil uyumlu web site, masaüstü bilgisayarlara ek olarak tüm akıllı telefon ve tabletlerde sorunsuz bir şekilde görüntülenebilen web sitedir. 

Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşması sebebiyle artan mobil ziyaretçi sayısından dolayı web sitenizin mobil uyumlu olması zorunluluk haline gelmiştir.

Tasarladığımız tüm sistemler mobil uyumludur.  Her türlü platformdan sorunsuzca dolaşım sağlanabilir.

Hayal ettiklerinizi gerçekleştirmeniz için size her türlü konuda destek verebiliriz.

Birlikte çalışmanın daha iyi sonuçlar vereceğine inan bir takımız biz.

Sadece fikir almak için bile bize ulaşabilirsiniz. 

Mevcut websitenizin genel kodları kontrol edilerek uygun şekişlde panel ekleyebiliriz.

Bunu yaparken ya sıfırdan bir kontrol paneli yazabilir yada Wordpress gibi CMS tercih ederseniz tasarımınızı bu sistemlere uygularız.

Dinamik website, kullanılan kodlama diline bağlı olarak oluşturulan kontrol paneli sayesinde yönetilen websitedir. 
Kontrol panelini kullanmak için teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaz ve websitesindeki güncellemeler bu arayüz sayesinde kolayca yapılır.

Statik websitesi, kontrol paneli olmayan dolayısıyla websitesine yapılacak eklemelerin ancak kod yazılarak yapılabileceği websitesidir. 
Sürekli güncelleme gerektiren websiteleri için uygun değildir. Dinamik websitelere oranla maliyeti daha düşük olup daha çok bilgi ve tanıtım amaçlı websiteleri için tercih edilir.

Native uygulamalar, iOS ve Android gibi farklı platformlar için farklı programlama dilleri ve geliştirme paketleri gerektiren uygulamalardır.

Progressive web uygulamaları browser ile çalışır. Web ve mobil uygulamaların en iyi özelliklerini taşır. GoodBarber Angular JS 4.0 ile Progressive web uygulamaları oluşturur.

Mobil, tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlarda, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunar.

Kendi domaininizin bulunduğu bir nameserver tanımlamak için aşağıdaki adımları uyguluyoruz.
isimkayit.com  müşteri panelimize giriş yapıyoruz. Tüm alan adlarımızı görüntülemek için “Tüm alan adlarınız” kısmına tıklıyoruz.

Ayrıntılı ve görsel bilgi için;

https://www.isimkayit.com/sss/176/Ozel-Nameserver-Oluturma.html

E-TİCARET SİSTEMLERİ

Evet. Sadece size özel e-ticaret platformu yazıp geliştirebiliriz.

Evet. Hazır e-ticaret sistemleri için tasarım yapıp uygulamasını yapabiliriz.

MOBİL UYGULAMA

Hybrid uygulamalar, tek bir kod çıktısı ile birden fazla platformda aynı anda çalıştırılabilmek üzerine geliştirilmektedir.

Tamamen uygulamanın gereksinimlerine göre seçilmektedir. Çok fazla donanım ve etkileşim ihtiyacı için native geliştirme tercih edilirken, daha düşük donanım gerektiren ve veri yükü daha az olan uygulamalarda hybrid geliştirme tercih edilmektedir. 
Hybrid uygulamanın yeterli olduğu durumlarda native uygulama yazmak, projenin süresini ve bütçesini arttırmaktadır. Ayrıca hybrid uygulamalarda güncellemeler ve geliştirmeler her platform için bir kez yapılacağı için projenin ileriki safhalarında da avantaj sağlamaktadır.

Evet. Mobil Uygulama Merkezi Teknik Ekibinden talep etmeniz durumunda mobil uygulamanızı sizin yerinize biz dizayn ediyoruz. Özel mobil uygulama talep ve dizaynı için uygulamanın içerğine göre bir ücret talep edilmektedir. Detaylı bilgi için teknik ekibimizle canlı destek veya mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.


ALAN ADI TESCİL

İnternette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir.

Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik açısından oldukça önem taşımaktadır. Domain(alan adı),

Merhabalar, 
Bugün sizlerle hosting ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağız.

Alınma amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza ( domain ) hazırladığınız websayfalarını yüklemek için bir başka deyişle, insanlar sizin sitenizin adını browserinin adresçubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir. Neden mi? Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. işte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı Hosting(barındırma)’ dır. Sürekli internete açık olan yerler sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.
Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir.
Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık ya da yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.
Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır :  
- Hız (Sitenizin açılma hızı)
- Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
- Desteklediği programlar ve genel özellikler
- Size verilen Bantgenişliği (Trafik Alanı)
 
Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.

Hız
Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin yavaş olarak gelmesinin ya da gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. ikincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum html formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.


Verilecek Alanın Boyutu
Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen E-maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.


Server Desteği
Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanının kiraladığınız Server’ın desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (iş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, php, sql gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.


Trafik Alanı
Özellikle son zamanlarda trafik alanları bir hayli kullanılmaya başlandı çunkü artık herkes internette. Sizin kullanmış olduğunuz hostun trafik alanı ne kadar ? Biz müşterilerimize en ideal ve bütçelerine uygun paketler düzenledik. Her bir alan adının kendine yetebilecek kadar trafiğe sahip olması çok iyi birşey çünkü trafik alanın ilerde aşımı söz konusu olduğunda hesabınız ay sonunu getirene kadar askıya alınır bu da müşteriyi olumsuz etkileyen bir etkendir. Trafik alanı, websitenizin görüntülenebilmesi için sitenizi ziyaret eden kullanıcıya yüklediği verilerdir. ( .html, .css, .js, .gif, .png, ) Resimler, veridosyaları, html dosyaları gibi dosyalar ziyaretcinin bilgisayarına gönderilirken sunucunuzda bir trafik akışı oluşur, burada oluşan trafik akışının maksimum boyutuna TRAFİK ALANI diyoruz.
Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.
Bu konuda o kadar çok farklı özellik var ki, sizlere amacınıza yönelik olarak her konuda doğru yönlendirme yapmaya hazırız.
isimkayit.com olarak gereksinimlerinizin hangi düzeyde olduğunu size açıklayabilmemiz için lütfen info@isimkayit.com veya support@isimkayit.com adreslerinde bizlere e-posta atabilir, iletişim kısmından iletişim formunu doldurarak sorularınızın yanıtlanmasını bekleyebilirsiniz. Dilerseniz hosting paketlerimizi inceleyebilirsiniz.  

Saygılarımızla,

isimkayit.com Yönetimi  

.de domainleri özel dns ayarları gerektirir. Dolayısı ile çoğu host firması bu standartları karşılayamaz.
Daha detaylı bilgiyi http://www.nic.de adresinden alabilirsiniz.

Lütfen Dns güncelleme sayfalarımızdaki açıklama ve uyarıları okuyunuz.
.de ve .ru domainlerinin gerektirdiği DNS standartları:
1 - Name Server Faklı C classlarda olmalı. Örneğin : ns1.isimkayit.com 185.92.0.2 iken ns2.isimkayit.com 185.92.1.2 dir.
2 - Domainlerin dnslerini değiştirmeden önce host ayarlarının yapılmış olması ve dns severdaki kayıtlarının doğru bir şekilde yapılandırılmış olması gerekmektedir.
3 - Eğer dns server üzerinde düzenleme yaptı iseniz doman dnslerini tekrar update etmeniz gekmektedir.
4 - Bu tür DNS Server üzerindeki dns kayıtlarında özel aralıklar gerekmektedir. Mesela TTL Değeri en az 250 S. olmalıdır.

Ayrıca; .de domain tescilinden sonra tescil edilen alan adı eğer bir alana DNS yönlendirilmesi yapılmadıysa alan adı DENIC tarafından iptal edilir ve ücret iadesi yapılmaz.

.TR Alan adı kaydı için kurallar gereği, '.tr' uzantılı alan adları 'belgeli' ve 'belgesiz' olarak tahsis edilmektedir.

Belgeli alan adları için iletilmesi gereken 'resmi' belgeler, almak istediğiniz uzantıya göre farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyunuz..

Lütfen, alan adı başvurunuz (online) sonrasında, gerekli olan resmi belge ile birlikte Alan Adı Tahsis Formu 'nu göndermeyi unutmayınız. Aksi halde alan adı tahsisi eksik belge nedeni ile gerçekleştirilemeyecektir .

Belge Gerekmeyen .TR Alan Adları
- .biz.tr

- .info.tr
- .web.tr
- .gen.tr


Yukarıda ki .TR alan adları için herhangi bir belge istenmemektedir. isimkayit.com üzerinden siparişini geçtikten sonra ödemeye mutakip 10 dakika içerisinde aktif edilir.  

.TR Alan adı kaydı için tahsis formu ALAN ADI BAŞVURU formunu indirmek için lütfen buraya tıklayınız.  

İstenen belegelerleri tarafmıza fax veya info@isimkayit.com adresine mail atarak iletebilirsiniz.

- .com.tr Alan adları için gerekli olan belgeler ;


- Isim-Soyisim Başvuruları için (adsoyad.com.tr);


Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi yeterlidir.

- Kurumsal Başvurular için (sirketadi.com.tr ):


Kaydedilecek .tr uzantılı domain adı ile firma unvanı birbiri ile örtüşmesi gerekmektedir.

Ticaret odasından alinmiş olan bu maddede sıralanmış belgelerden herhangi birinin gönderilmesi yeterlidir: "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti", Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ilanı. (Bu 3 belgeden bir tanesi yeterlidir.)

Türk Patent Enstitüsü'nden alinmiş "Marka Tescil Belgesi", eğer Patent Şahıs Adına Kayıtlı ise Kimlik Fotokopisi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alinmiş olan "Sicil Tasdiknamesi".

Kurumsal Basvurular için, yukaridaki 3 maddede bulunan belgelerden yalnızca bir tanesi yeterlidir.  

- ALAN ADI İLE TİCARİ UNVAN UYUŞMUYOR İSE ;

Eğer alan adı ile ticari unvan örtüşmüyor ise aşağıda ki belgelerden 1 tanesini göndermeniz gerekmektedir.

* Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi"  


.net.trAlan adının tahsisi için Telekomünikasyon Kurumu'ndan alınmış İSS (Internet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi (Telekomünikasyon Lisansı) ya da TİD (Tüm Internet Derneği)'nin onay yazısının gönderilmesi gerekmektedir. Kurum, marka, ürün veya servis adına alan adı başvurusu yapıldığı durumlarda TİD'e başvurarak onay yazısı alınması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin onay için TİD'e başvuruları ile birlikte ticari sicil belgesi, marka tescil belgesi ve benzeri belgeleri sunmaları beklenmektedir.  

.org.tr Dernek ve vakıflar için yapılan alan adı başvurularında, başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün -ilk üç sayfası ile son sayfasının- ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne iletilmesi gerekmektedir. Proje ve kongre gibi kar amacı bulunmayan oluşumların ise ".org.tr" ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için en az üç sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.    

.bbs.tr Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak bilgi ve belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Bu bilgi ve belgeler başvuru yapan kişinin nüfus ve ikamet bilgilerine ilişkin resmi belgeleri ile çalıştırdığı BBS sistemine ilişkin açıklayıcı teknik/idari bilgilerdir.    

.name.tr Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.    

.tel.tr Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Herhangi bir uyuşmazlık durumunda telefon numarasının sahipliğine dayanak olarak, ilgili kurumla yapılan sözleşme, son ödenen fatura gibi belgeler kabul edilecektir.    

.gov.tr Alan adının tahsisi için alan adı sahibi kuruluşun en üst makamı tarafından verilen antetli kağıt üzerinde imzalı ve kaşeli izin belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.    

.mil.tr Alan adının tahsisi için alan adı sahibi kuruluşun T.C. Genel Kurmay Başkanlığı'ndan aldığı antetli kağıt üzerine hazırladığı imzalı ve kaşeli yazılı izin belgesini ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne göndermesi gerekmektedir.    

.k12.tr Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi'nin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.    

.edu.tr Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak üniversitenin rektörlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde, rektör ya da ilgili 1. derece imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.    

.bel.tr Alan adının tahsisi için, alan adını kullanacak belediyenin başkanı tarafından imzalı onay belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.    

.pol.tr Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak emniyet teşkilatının Emniyet Genel Müdürlüğü imzalı kaşeli onay belgesi göndermesi gerekmektedir.    

.av.tr ".av.tr" alt alan adının tahsisi ile ilgili olarak, TBB'nce bilgi notu, kurallar ve taahhütname başlıkları altında 3 grup doküman hazırlanmış ve bu dokümanlar http://www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinde kullanıcılara sunulmuştur.".av.tr" uzantılı alan adlarının tahsis edilebilmesi için; tarafımıza yapılan başvuruyu takiben, TBB tarafından talep edilen belgelerin Türkiye Barolar Birliği(TBB)'ne ulaştırılması gerekmektedir. Başvurusu bulunan alan adı TBB'den tarafımıza gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilecektir.    

.dr.tr Bu alan adının tahsisi için, TTB'nce talep edilen bazı dokümanların TTB'ne sunulması gerekmektedir. İlgili dokümanlar http://www.ttb.org.tr/drtr/ adresinde kullanıcılara sunulmuştur. Başvurusu bulunan alan adları TTB tarafından ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir. Alan adı tahsisinde "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.  

Bilginize sunarız.

Adres (A) kaydı, host adını bir IP adresine yönlendirir. Örneğin, bilgisayarim.domainadiniz.com adresinin direkt olarak sizin ana bilgisayarınıza (ip adresi 111.111.111.111 olsun) yönlendirilmesini istiyorsanız, şunun gibi bir kayıt girmeniz gerekir:

isimkayit.com. A 111.111.111.111

En çok kullanılan kayıt türü denilebilir. Alan adınıza bağlı bir alt alan adının hangi IP adresine yönlendirileceği bilgisini içerir. Örnek olarak alan adınıza bağlı “www” alt alan adının, web sitenizin barındırıldığı sunucu IP adresine yönlendirilmesinde kullanılır.

A kaydı ile ilgili daha fazla bigi için hazırladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Harici bir firmada kayıtlı olan alan adınızı isimkayit.com'a transfer etmek için izleyeceğiniz işlem adımları aşağıdaki gibidir.

1- Alan adınızın statüsünün Kilitli ( Hold ) olmaması
2- Alan adınızın kontak bilgilerinin gizli olmaması ve ulaşabileceğiniz bir email adresi olması
3- Alan adınızın transfer Kodunu bir önceki Registrar (Kayıt) firmanızdan almanız
4- Alan adı transfer siparişiniz aşamasında aldığınız transfer kodunu eksiksiz bir şekilde girmeniz
5- Alan adı transferi bu işlemler ile birlikte başlamış olacak ve admin kontak mailine gelen maile onay vermeniz gerekecektir
6- Bu işlem adımları üzerinde bir problem olmaması durumunda transfer işlemleri 1-7 gün içerisinde onaylanmış olacaktır  

Bilgilerinize sunarız.

Merhabalar,
Bu konuda genelde birçok kişi domain adreslerini sadece ilk sene için satın almaktadır.
Unutulan ve süresi geçen domainler kullanıcılar açısından birçok sorun çıkarabilir. Aldığınız alan adını bir sene sonra kaybedebilirsiniz.
Bundan dolayı en az 2 senelik domain alımı gerçekleştirilmelidir. Domain adınızı en fazla 9 sene uzatabilirsiniz.

Alan adının tescil süresi ve yaşı da Google gibi arama motorlarında web sayfanızın arama motorlarına kaydı ve üst sıralarda kalıcı olması içinde etken bir maddelerden biridir.
Tavsiyemiz alan adı tescilini min.2 yıllık yapmanız olacaktır.

Saygılarımızla.


isimkayit.com üzerinden almış olduğunuz alan adınızı, müşteri hesabınıza giriş yaparak sol menüden Alan adlarım => Yönlendirilecek Alan adının sağında bulunan yönetim butonuna tıklayınız => Alan Adı Yönetimi => Nameserver Yönetimi bölümünden hosting firmasının size vermiş olduğu NS adreslerini ilgili alanlara yazarak değişiklikleri kayıt edebilirsiniz.

Alan adlarının yönlendirilme süreci 10-12 saat içerisinde sağlanmaktadır. Fakat tr uzantılı alan adlarında bu süreç 24-36 saat arasında değişmektedir.

Saygılarımızla.
Alan adları kayıt işlemleri aktif olduktan sonra değiştirilememekte veya iptal edilememektedir. Bu durumda tescil ettiğiniz alan adınızı 1 yıl kullanıma aktif kalacaktır.
Saygılarımızla.


Sayın ziyaretçiler,

Herhangi bir alan adınızı farklı bir alan adınıza yönlendirmek istiyorsanız müşteri paneliniz üzerinden Domain yönlendirme hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz. Domain yönlendirme işlemi İsimkayit Web Hosting hizmetleri olarak sunmuş olduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Aşağıdaki adımları müşteri paneliniz üzerinden yaparak yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için ;

https://www.isimkayit.com/sss/160/Muteri-panelinden-Domain-Yonlendirme.html

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ip adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.
NS kayıtları, alan adları için, geçerli sunucu isimlerini belirlemeyi sağlar.

NS kayıtları, sitenizin çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Genelde NS kayıtlarını değiştirmeye gerek yoktur.

Daha fazla bilgi için ;

https://www.isimkayit.com/sss/166/NS-Name-Server-Nedir.html

IDN nedir?

IDN yani Uluslararasılaştırılmış Alan Adları, yerel dildeki karakterleri de içerebilen alan adlarıdır. Bugüne kadar internette kullanılan standart alan adları çok kısıtlı bir karakter kümesini olan a-z, A-Z, 0-9 ve '-' den oluşuyordu.
Bu kısıtlamalar, kişinin kendi dilinde alan adları almasına büyük oranda engel teşkil ettiğinden dolayı IDN standartları oluşturuldu.


IDN nasıl çalışır?


IDN standartları, var olan alan adı sistemini yeniden tasarlamaya yönelik değil, yalnızca genişletmeye yöneliktir. Alan adlarını birbirine dönüştürecek algoritmalar sunarak yerel dillerdeki Unicode karakterlerden oluşan bir alan adını, standart ASCII karakterlerinden oluşan ve "PUNYCODE" olarak da anılan bir alan adına dönüştürebilir veya ASCII hali verilmiş (Punycode olarak verilmiş) bir IDN alan adını Unicode karakterlerden oluşan hale çevirebilir. IDN destekli bir tarayıcıya örneğin türkçeisimkayit.com yazdığında, tarayıcı IDN standartlarında belirtilen algoritmaları kullanarak bu alan adının ASCII karakterlerinden oluşan halini bulur ve DNS sorgulamasında sıradan bir alan adını sorgulanır.


Bu nedenle, örneğin türkçeisimkayit.com alan adı tescil edildiğinde aslında xn--trkeisimkayit-ijb74a.com şeklindeki punycode alan adı tescil edilmiş olur. Bu alan adını barındıran sunucu ve DNS sunucu da bu alan adını kendi yapısında 'xn--trkeisimtescil-ijb74a.com' olarak saklar.  

IDN nin amacı nedir?

IDN'in amacı, mevcut sistemde tescil edilemeyen Türkçe karekter içeren alan adlarının da tescil edilebilmesini sağlamaktır. Özetle IDN, kullanılmakta olan DNS alt yapısına ve internet standartlarına ek bir yük getirmeden, onların üzerine bir katman olarak çalışır. IDN Çeviricimiz ile Domain Tescilinden Önce Kontrol Yapabilirsiniz.
IDN Kontrolü İçin Tıklayınız.

SEO

SEO uzmanları tarafından markanız için en uygun kelime listesi oluşturulur. Oluşturulan kelime listesi ile arama motorları listeleme sayfalarında en üst pozisyonda yer almak için bazı çalışmalar yapılır. Yapılan SEO çalışmaları ile markanızın doğru hedef kitleye ulaşması sağlanır. Bu çalışmalar yakından takip edilmeli ve raporlanmalıdır.

Web Sitenizin üst sıralarda bulunmasını ve daha fazla ziyarettçi ve bu ziyaretçilerin müşteriniz olmasını istiyorsanız.

Bir seo danışman hizmeti almanızı önemle tavsiye ederiz.

Websitenizin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi için en doğru kanallardan birisi Arama motorlarıdır.

Yüksek bilgi deneyimi ile SEO uzmanlarımız websiteniz için en doğru SEO çalışmasını yaparlar. SEO için yapılan çalışmalar yazılım kısmı ile birlikte hareket edilmesi durumunda daha hızlı başarıya ulaştığı için Arama Motoru Optimizasyonunu profesyonel ellere teslim edin.

HOSTING HİZMETİ

"Bu değer, sitenizden aylık yayınlanan dosyaların büyüklüğünün toplamıdır."

Aylık Data Transfer limitinizi geçtiğinizde sitenizin yayın süreci otomatik olarak askıya alınacaktır.  Eğer siteniz için Aylık Data Transfer limitiniz yeterli gelmiyor ise www.İSİMKAYIT.com Aylık Data Transfer limitinizi arttırma talebinde bulunabilirsiniz.

CNAME, bir bilgisayarın, bir veya daha fazla host adı tarafından bilinmesini sağlar. Öncelikli olarak bir A kaydı mutlaka olmalıdır ki bu resmi bir isim olmalı. Örneğin: isimkayit.com  A 111.111.111.111 CNAME’i kullanarak, diğer host adlarını bir resmi (A kaydı) adrese yönlendirebilirsiniz. Örneğin: isimkayit.net. CNAME isimkayit.com. isimkayit.org. CNAME isimkayit.com. isimkayit.biz. CNAME isimkayit.com.

CNAME kayıtları, domaininizi isimkayit.net, isimkayit.org vb. vasıtasıyla görüntülemenize yardımcı olur. Uygun bir CNAME kaydınız yoksa bu tip adresleri kullanarak sunucunuza bağlanamazsınız.


İsim Kayıt Müşteri Panelinden CNAME Kaydı Oluşturma (link olusşturulmalı resim içerik var)

Müşteri panelinimize girip, alan adlarınız bölümüne geliyoruz. Bu sayfada CNAME kaydı yapacağımız domaine gelip resimde de görüldüğü kısımdan DNS Yönetimi kısmına tıklıyoruz.MX kayıtları, alan adınıza gelen e-posta iletilerinin hangi sunucuya yönlendirileceğinin bilgisini içerir. Server alanında belirtebileceğiniz örnek veriler mail.isimkayit.com ya da aspmx.L.google.com gibi e-posta sunucularının adresleridir.

Priority
olarak adlandırılan değer iletilerin hangi öncelik sırasında belirtilen sunuculara yönlendirileceğini belirleyen değerdir. Alan adınız için birden fazla MX kaydı tanımlayabilirsiniz. Bu durumda iletileriniz öncelikli olarak en düşük Priority değerine sahip sunucuya, bu sunucudan cevap alınılmazsa sıralamadaki diğer sunuculara yönlendirilir.


İsim Kayıt Müşteri Panelinden MX Kaydı Oluşturma

Müşteri panelinimize girip, alan adlarınız bölümüne geliyoruz. Bu sayfada MX kaydı yapacağımız domaine gelip resimde de görüldüğü kısımdan DNS Yönetimi kısmına tıklıyoruz.

Ayrıntılı bilgi için;

https://www.isimkayit.com/sss/165/MX-Mail-Kayd-Nedir.html


PTR Kaydı Nedir?

Ip adresinden isme eşleşme yapan kayıttır. Yani 111.111.1.1 li ip'ye sahip makinenin ismi nedir sorusuna DNS server PTR kayıtlarına bakarak cevap verir. Sadece Reverse Lookup Zone da kullanılabilir. Kısacası, PTR kaydı A kaydının ters bir versiyonu gibidir. A kaydı, etki alanı adını bir IP adresine eşler. PTR ise IP adresini bir ana makine adına eşler.

Pointer (imleç) kaydı, aramaları tersine çevirmek için kullanılır. PTR kaydı, sadece web siteniz kendi IP’sine sahipse etkili olur.

Neden PTR Kaydına İhtiyaç Vardır?

Giden posta sunucuları için yararlıdır. Bu kayıt, gönderici sunucu için güvenilirlik katmakta ve alıcı tarafın, IP adresinin hangi ana makineye ait olduğunu kontrol etmesine izin vermektedir. Bu, spam göndermek için kullanan dolandırıcılık alan adlarına karşı mükemmel bir koruma şeklidir. Bu nedenle yahoo.com, gmail.com gibi bazı büyük e-posta sağlayıcıları, gelen e-postaları kabul etmeden önce ters DNS araması yapar.

Tüm zonelardaki(bölgelerdeki) ilk kayıttır.
Bir DNS Server’ın o zonedan (bölgeden) sorumlu olduğunu belirleyen kayıttır. Yani belirli bir zone için primary (öncelik) dns server’ın parametrelerini tanımlamak için kullanılır.
Zone versiyonu, zone yönetimi, zoneda bulunan datanın ve name server bilgileri Soa kayıtlarında tutulur.

Sunucunuz veya almış olduğunuz hosting hizmeti basarılı bir sekilde kuruldu. Ancak bazı adreslere mail atamıyorsanız ya da attığınız mail spam kutusuna düşüyor ise (örn: Hotmail, Gmail, Yahoo vb.) bunun sebebi SPF kaydı olabilir.

Bu kaydın anlamı; alıcı tarafındaki sunucu şayet spf kontrolü yapıyorsa kayıt içerisinde tanımlanan IP adresleri ve IP blokları dışından gelen istekleri kabul etmemesi ve yasal olmayan gönderimleri engellemesidir. Bu sayede sizin bilginiz dışında hesaplarınızın başkaları tarafından kullanılması engellenmiş olur. Ayrıca, bu kaydın giderek yaygınlaşması internette e-posta trafiğinin yarısından fazlasını kaplayan istenmeyen ve virüslü e-posta gönderimlerini engelleyecektir.

Örnek bir spf kaydı örneği;
"v=spf1 ip4:111.111.1.1 a mx ptr include:denemedomain.com ~all"

Ayrıntılı bilgi edinin ;

https://www.isimkayit.com/sss/170/TXT-SPF-Kayd-Nasl-Yaplr.htmlReseller Hosting Nedir?
Kiralamış olduğunuz web alanını başka sitelere de kullandırabilmenizi (veya satabilmenizi) sağlayan web hosting türüdür. Hem windows hem de unix serverlar reseller hosting için uygundur.

Reseller web hosting kimler satın alır?

Reseller hosting herkes tarafından satın alınabilir. Reseller hosting paketlerini cazip kıllan özellikler şunlardır:


Yeni web hosting şirketleri:Birçok küçük web hosting şirketi başlangıç olarak reseller hosting satın alabilir. Satın aldığınız reseller hostingle alan ve bandwidth satışında kazanc elde edebilir.

Birden fazla web sitesi ve alan adı olanlar: Kendi kullanımınız için reseller web hosting satın almanız, çok sayıda web sitesini barındırma maliyetlerini azaltılmış olacaktır.

Tasarımcıları: Bazı web site tasarımcıları, müşterilerine sadece bir web site tasarlamakla kalmayıp web sitenin barındırma hizmetini de sağlaması, tasarımcı kazancını artırmasına olanak sağlar.

Yazılımcılar: Kod, komut dosyaları ve web sitelerini geliştirme işlemi yapan yazılımcılar uygulama esnasında dosyalarını barındırmak. Ayrıca geliştirdiği uygulamaları veya web tabanlı yazılımlarla birlikte, uygulama için gerekli alanı da satması mümkün olacaktır.

Reseller web hosting nasıl çalışır?

Reseller web hosting satın almadan önce, alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Bu etki alanı adı web hosting şirketine kayıtlı olmalıdır. Bir reseller web hosting aldığınızda sizin kullanımınız için kontrol paneliniz olacaktır. Bu kontrol paneli sayesinde alan, bant genişliği, müşteri alan adlarını tanımlama, yetkilendirme işlemlerini ve erişim izinleri gibi bütün işlemlerinizi kontrol paneli sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.


Web hosting alan satma için kendi belirlediğini boyut, özellik ve fiyatı belirleyebilirsiniz. Web hosting alanını kendiniz kullanmayı planlıyorsanız, her bir hesabınızın alanı ve bant genişliği gibi özelliklerini belirlemeniz mümkündür.

Reseller (Bayi) web hosting satın almanın avantajları
Reseller hosting hesabı satın almanın faydaları şunlardır:


Uygun fiyat: Reseller hosting hesapları, büyük web hosting hesaplarının fiyatlarıyla genellikle aynıdır. Reseller web hosting, birden çok web sitesi olan yöneticilerin, alan ihtiyaçlarını karşılaması için mükemmel bir çözümdür.

Kolay yönetim:
Reseller hosting hesapları, kolayca kontrol paneli içinden yönetilebilir.


Basit yükseltme veya azaltma: Bayi hosting ile barındırılan alanın boyutunu artırmak veya azaltmak çok kolaydır. Firmanın büyüme planına ayak uydurabilir.

İyi bir iş deneyimi sunar: Kendi web hosting şirketine sahip olmak isteyen kişilerin, biraz teknik bilgi ve yatırımla kendi web hosting şirketine sahip olmasına imkân tanır. Web hosting firmanızda sadece kendinizin yönettiği, kendi müşterilerinizden sorumlu olacağınızı web hosting sunucusuna sahip olacaksınız.
Bir reseller hosting, sadece kendi web hosting şirketine sahip olmak isteyenler için iyi bir tercih değil, aynı zamanda yazılımcılar ve tasarımcılar için çok iyi bir tercih olacaktır.


Merhabalar,

Bugün sizlere SSL sertifikalarıyla ilgili bazı bilgileri paylaşacağız.

SSL'in açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) dır. SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir. SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır.
SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.

Özellikleri

- Gelen verinin kodlaması ve şifreyi çözmesi esnasında güvenlik ve gizliliği sağlar
- Veriyi gönderenin ve veriyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
- Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır
- İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular.

Sertifikasyon Kurumu

Dijital sertifikaların verilmesi ve yönetilmesini gerçekleştiren kurumlardır. Dijital sertifikalar bu kurumların gizli anahtarıyla imzalanır. Türkiye’deki SSL desteği veren firmalar, yurtdışındaki firmaların temsilciklerini yapmaktadır. Bu yüzden kimlik doğrulamaları yurtdışında veya yurt dışındaki firmanın formatı üzerinden yapılması gerekmektedir. SSL sertifikaları bütün internet tarayıcılarında büyük oranda sorunsuz şekilde desteklemekte ve çalışmaktadır.

SSL Nasıl Çalışır?

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir kodlama yöntemine dayalıdır.

SSL kodlama için iki adet anahtar bulunmaktadır. Bu anahtarlar, dijital ortamda kodlanmış yazılımlardır. Bir anahtarın kitlemiş olduğu veriyi, sadece diğer anahtar açabilir. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (SSL default olarak bu işlemi yapmaktadır, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur), anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, bağlantı kurmak istediğiniz kişilere gönderilir.

Dışarıdan sizinle iletişime geçmek isteyen kişi, public key’i kullanarak mesajı güvenli bir şekilde size gönderir. Veri, size ulaşmadan, transfer sırasında veriye ulaşılsa bile, şifrenin çözülmesi için sizde bulunan private key gerekecektir. SSL türüne göre 40 bit veya 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. Bu karmaşıklıktaki şifrelemenin çözülmesi ileri tekniklerle dahi çok zaman alacaktır.
Kısaca SSL veri alışverişi yapan bilgisayarların, herhangi bir kişinin veriye müdahale etmesini önleyerek, sadece veri alışverişi yapan bilgisayar arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlar.

SSL sertifikası satın alabileceğiniz bazı yabancı firmalar:

Dilerseniz SSL sertifikalarımızın özelliklerini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Saygılarımızla.

Merhabalar,
Bugün sizlerle SSL sertifikasının ne işe yaradığıyla ilgli kısa bilgiler paylaşacağız.

SSL protokolü, kullanıcı ve e ticaret siteleri arasındaki şifreleme standartlarıdır. SSL bağlantısı, gönderilen bilgilerdeki tahrip veya tahribatı önlemek için üretilen bir mekanizmadır. SSL, web sitelerine özel bilgi gönderimde, şirketlere ve müşterilere güven sağlar. Kredi kartı numarası ve diğer güvenlik içeren bilgileri korur. Web server sertifikası, güvenlik server sertifikası ve SSL sertifikası olarak da bilinir.

Online ticaret için yapılmış bir web sitesinden alışveriş yaparken tarayıcınız küçük sarı asma kilit gösterirse ve adres çubuğu http yerine https ile başlar ise, o zaman bilinki güvendesinizdir. SSL sertifikası, internet güvenliği için web sunucular üzerinde, imap, pop3 ve mail koleksiyonu için smtp kullanılabilirliği sağlamak için kullanılır.

Merhabalar,
Bugün sizlere web hosting alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili bilgiler aktaracağız.

Kuracağınız web sitesinin gereksinimlerini belirleyip, bu iş için ayırmayı düşündüğünüz bütçeye karar verdikten sonra sıra web hosting firmaları arasında tercih yapmaya gelir.


Firma seçimi aşamasında yanlış yapmamanız için size bir kaç tavsiyemiz var:

1) Seçtiğiniz firmalar hakkında araştırma yapın
Size uygun hosting paketi sunan firmaları belirledikten sonra, o firmalar hakkında yazılmış yorumları, yapılmış değerlendirmeleri okuyun. Örneğin hostbul.net/firmalistesi.asp adresinden yüzlerce firma hakkında binlerce yoruma ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde hostbulforumlari.net'e giderek firma hakkında yapılmış yorumları aratabilirsiniz.

Google'da ve webmasterların yoğun olarak ziyaret ettiği forumlarda arama yaparak çeşitli yorumlara ulaşabilirsiniz.

Her okuduğunuza inanmayın! Bazı yorumlar firma tarafından veya rakipleri tarafından yazılmış olabilir.

2) Firmanın referanslarına bakın
Firmanın web sitesindeki referanslara göz atın. Yeterli sayıdalar mı? Önemli referansları var mı? Firma hakkında geniş yorum almak için referanslarda bulunan bir kaç sitenin webmasterına mail atarak hosting firmalarından memnun olup olmadıklarını, teknik desteğin yeterli ve hızlı olup olmadığını sorun.

3) Firmaya e-posta atarak cevap süresine ve kalitesine bakın
Bir firmanın teknik desteğini ölçmenin en kolay yolu e-posta atarak onları test etmektir. E-postanızda cevabı sitede yazıyor olsa bile teknik konularda sorular sorun. E-postanızı uzun tutmaya özen gösterin ve bolca soru sorun. Cevapta her sorunuza itinayla cevap verilmiş mi yoksa baştan savma bir cevap mı gönderilimiş inceleyin.

Eğer telefon veya msn desteği veriyorlarsa o yolları da kullanarak teknik desteklerini her yoldan test edin.

4) Firmanın sipariş sırasında size onaylattığı hizmet sözleşmesini okuyun 
Hizmet sözleşmelerindeki küçük maddelerde ilk başta görünmeyen maddeler olabilir. Dikkatle okuyarak size vaad edilen özelliklerin hizmet sözleşmesine nasıl yansıtıldığını inceleyin. Genellikle sınırsız olarak belirtilen özelliklerin okuduğunuz sözleşmede sınırlandırıldığını görebilirsiniz.

Eğer hizmet sözleşmesi yoksa, o firmadan hizmet almayın.

5) Firma gerçekten şirket mi kontrol edin
Firmaya mail atarak ticaret odasına kayıtlı olup olmadıklarını sorun ve bu bilgileri talep edin. Bir çok amatör firma web hosting işini şirketleşmeden yapmaktadır. Bu tip firmalar ortadan yok olurlarsa izlerini bulmanız oldukça zor olacaktır. Şirketleşmiş firmalarda ise böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

6) Firmanın ofis adresini ve telefon numarasını isteyin
Her ihtimale karşı firmadan adres ve telefon bilgilerini alın. Eğer şüpheniz ve imkanınız varsa verdikleri adrese giderek veya telefonla onlara ulaşarak doğruluğunu kontrol edin.

7) Para iade garantisi olan firmaları tercih edin
Çoğu firma memnun kalmayan müşterileri için 15 gün veya 30 gün süreli para iade garantisi sunar. Bu garantiyi sunan firmalardan hizmet almanız daha sonra size fikrinizi değiştirebilme olanağı sağlayacağı için yararlı olacaktır. Firma para iade garantisi yerine ücretsiz deneme hesabı sunuyorsa, bu fırsatı da değerlendirmenizi öneririz.

Dilerseniz hosting paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Linux/Unix sistemlerde zamanlanmış görevler oluşturmak üzere kullanılan cron, bir komutun, scriptin ya da uygulamanın belirli bir zamanda ya da zaman periyodunda çalıştırılmasını sağlamaktadır. Cron girdileri /etc/crontab isimli dosyada crontab isimli araç ile düzenlenmektedir. Bu aracın temel kullanım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Crontab’ın Editlenmesi

Crontab’ı vi editorü ile editmeke üzere -e parametresi kullanılır.

Komut

# crontab -e
Cron Girdilerinin Listelenmesi

Tüm cron girdilerini listelemek için ise -l paramteresi kullanılır.

Komut
# crontab -l

Cron Girdilerinin Kaldırılması

Tüm cron girdilerini silmek için ise -r paramteresi kullanılır.

Komut
# crontab -r

Cron Girdileri

Bir cron girdisi oluşturmak, crontab dosyasını editlemek ve girdi satırını düzgün dosyaya yazmaktan ibarettir. Temel bir cron girdisi aşağıdaki gibidir:

Komut
* * * * * /calistirilacak/komut/yada/script

Yukarıdaki cron girdisindeki (*) işaretleri zaman ve tarih değerlerinin tanımlanmasında kullanılır. Yukarıda görüldüğü şekilde bir cron girdisi tanımlarsanız çalıştırılmasını istediğiniz komut ya da script dosyası dakikada bir çalıştırılacaktır. Ancak belirli bir zaman set etmek isterseniz ilgili * işaretlerinin yerine doğru değerleri girmeniz gerekecektir. * işaretlerinin sıralaması ve manaları ise aşağıdaki gibidir.

Çıktı
.---------------- dakika (0 - 59)
| .------------- saat (0 - 23)
| | .---------- Ayın Günleri (1 - 31)
| | | .------- Ay (1 - 12)
| | | | .---- Haftanın Günleri (0 - 6) (Pazar=0 ya da 7)
| | | | |
* * * * * Çalıştırılacak komut

Görüldüğü gibi ilk sıradaki yıldız 0 ile 59 arasında bir değer olabilen dakikayı ifade eder, sonraki 0 ile 23 arasında bir değer verebileceğiniz saat ifadesidir. Üçüncü yıldız da 31 gün üzerinden belirlenen ayın günlerini belirler, dördüncü alan ay ve sonunucu alan da haftanın günlerini ifade eder. Konuyu daha iyi kavramak için aşağıdaki örneklerden yararlanabilirsiniz.

Örnekler

10 Dakikada Bir Çalışacak Cron Girdisi

Komut
*/10 * * * * /komut/yada/script

*/10 – Her On Dakika
* – Her Saat
* – Her Gün
* – Her Ay
* – Haftanın Her Günü

Hergün öğlen 12 ve akşam 18′de Çalışacak Cron Girdisi

Komut
00 12,18 * * * /komut/yada/script

00 – Her Saat (00 Saat başlangıcı)
12,18 – Öğlen 12′de ve Akşam 18′de
* – Her Gün
* – Her Ay
* – Haftanın Her Günü

Sabah 9 Akşam 18 Arasında Her Saat Çalışacak Cron Girdisi

Komut
00 09-18 * * * /komut/yada/script

00 – Her Saat (00 Saat başlangıcı)
09-18 – Sabah 09′dan Akşam 18′e (09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
* – Her Gün
* – Her Ay
* – Haftanın Her Günü

Hafta İçi Günler Sabah 9 Akşam 18 Arasında Her Saat Çalışacak Cron Girdisi

Komut
00 09-18 * * 1-5 /komut/yada/script

00 – Her Saat (00 Saat başlangıcı)
09-18 – Sabah 09′dan Akşam 18′e her saat. (09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)
* – Her Gün
* – Her Ay
1-5 – Pazartesi (1), Salı(2), Çarşamba(3), Perşembe(4), Cuma(5)

Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak yazım şekli genel olarak böyledir ve kendi cron girdilerinizi kendi ihtiyaçlarınıza göre aynı mantıkla düzenleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımızda 777 olan klasör ve dosyarın yazma izinlerini nasıl 757 veya belirleyeceğiz bir yazma izni olarak değiştireceğimizi göstereceğiz.

Varsayalım ki Wordpress kullanan kullanıcılar "WP-CONTENT" klasörüne 777 chmod izni vermiş. 777 izni genel olarak yazmaya, değiştirmeye ve okumaya açıktır. Bir güvenlik açığı oluşturabilir düzeydedir. Genelde Joomla, Wordpress ve Opencart gibi yazılımların açıklarını kullanarak chmod 777 olan bir klasöre zararlı yazılım yüklenerek çalıştırılabilir. Bu durumda on bilerce kişinin bulunduğu bir sunucuda bu izinleri tek tek değiştirmek büyük zorluk.

Aşağıda ki komutu SSH ile sunucunuza bağlandıktan sonra çalıştırmanız yeterlidir.

777 Olarak atanmış dosya izinlerini 757 olarak değiştirmek için;

$ find /home/*/domains/ -type f -perm 777 -print -exec chmod 757 {} ;

777 Olarak atanmış dosya izinlerini alt klasörlerde dahil hepsini 757 atar;

$ find /home/*/domains/ -type d -perm 777 -print -exec chmod 757 {} ;

777 Olarak atanmış dosya izinlerini tek tek SSH ekranına basar;

$ find /home/ -type f -perm 777 -print

NOT: F ve D komutları burada dosyaları ve klasörleri kontrol etmesini sağlar. Eğer hem klasörleri hemde dosyaları kontrol ederek 777 iznini 757 olarak değiştirmek istiyorsanız sırası ile iki komutu arka arkaya uygulayabilirsiniz.


NOT 2: Taramak istediğiniz dizinleri örneğin; /home/ şeklinde tarayabilirsiniz. Eğer tüm kullanıcıları taramak istiyorsanız /home şeklinde yolu belirtebilirsiniz. Fakat diyelim ki siz sadece PUBLIC_HTML klasörünü taramak istiyorsunuz, o halde şu şekilde bir değer girmeniz yeterli olacaktır. 

/home/*/domains/*/public_html


Örnek; Mailler haric sadece public_html klasörünü taramak için;

$ find /home/*/domains/ -type d -perm 777 -print -exec chmod 757 {} ;

Örnek; Tüm kullanıcıları taramak için;

$ find /home/ -type d -perm 777 -print -exec chmod 757 {} ;Maldet, Linux işletim sistemleri için bir malware yazılımıdır. Linux için kötü amaçlı yazılımları tespit etmemizi sağlayan Maldet ücretsiz bir yazılımdır. R-fx Networks tarafından yazılmış bir yazılımdır.

Kurulum

Kurulum için çalıştırmamız gereken kodlar aşağıdadır.
wget http://www.rfxn.com/downloads/maldetect-current.tar.gz
tar zxvf maldetect-current.tar.gz
cd maldetect-*
sh install.sh
Linux Malware Detect, kısa adı ile maldet kurulumu bu kodlarla sorunsuz bir şekilde tamamlayabiliriz.
Maldet tarama işlemi yaparken sabit diskimizde oldukça fazla CPU tüketmektedir. Yavaş veya yoğun işlem olan disklerimizde performans sorunları çıkarabilir.

Kullanım
maldet --help
tüm maldet parametrelerini ekrana basacaktır.

Bir web sitesini taramak için örnek komut uygulaması:
maldet -a /home/kullanici/public_html
Komutu ile taramayı başlatabiliriz. Tarama işlemine başladığımızda maldet bize dosya sayısını gösterecektir.

maldet(9174): {scan} 7233/11745 files scanned: 0 hits 0 cleaned İşlem devam ederken alınmış bu örnekte 11745 adet dosya içerisinde henüz 7233 dosyanın tarandığını görebilirsiniz.
Bulunan zararlı bir içerik varsa hits, temizlenen içerik varsa cleaned kısmında ayrıca görüntülenecektir.

maldet(9174): {scan} scan completed on /root/: files 11745, malware hits 4, cleaned hits
Yukarıdaki satır 4 adet zararlı içeriğin tespit edildiğini göstermektedir.

maldet(9619): {scan} scan report saved, to view run: maldet --report 081273-2023.9619
Yukarıdaki satırda, zararlı içerik ile ilgili rapor, isim ve diğer bilgileri görmek için konsolumuza
maldet --report 081273-2023.9619
komutunu yazmamız gerektiğidir. Bu komutta yer alan rakamsal değer her taramada sistem tarafından otomatik olarak üretilmektedir.

maldet(9619)): {scan} quarantine is disabled! set quar_hits=1 in conf.maldet or to quarantine results run: maldet -q 081273-2023.9619
Yukarıdaki kodun anlamı ise raporda yer alan tüm dosyaları temizlemek veya silmek ya da karantina altına almak için
maldet -q 081273-2023.9619
komutunu konsoldan çalıştırmamız gerektiğidir.
 maldet --report list 
komutu daha önce yapmış olduğumuz tarama işlemlerini ekrana basar.
maldet –monitor
komutu sürekli olarak tarama işlemi yapar (Ör: maldet --monitor /home sürekli olarak /home dizinine yüklenen dosyaları tarar kapatmak için maldet -k komutunu kullanmamız gerekir. Bu işlem background da çalışmaya devam edeceğinden yavaş veya yoğun sabit disklerde çok ciddi performans sorunları oluşturabilir.)
maldet -a /home/?/public_html
komutunda kullanılan soru işareti yıldız yerine geçmekte ve /home klasörü içerisindeki tüm klasörlerin içerisinde bulunan public_html klasörlerini taramamıza olanak sağlamaktadır. Bu sayede daha az dosyayı daha hızlı tarayarak tüm sunucumuzda malware taraması yapmış oluruz.
maldet -b
Uzun sürecek tarama işlemlerini background da gerçekleştirir. Böylece tarama başlatıp SSH bağlantısını kapatabiliriz. (Ör: maldet -b -a /home/) maldet -u : Maldet virüs veri tabanını güncelleştirir.
maldet -r
Sadece belirli bir gündeki eklenen değişen dosyaları taramaktadır (Ör: maldet -r /home/?/public_html 2 komutu 2 günlük dosyaları taramaktadır.)
maldet --restore
Temizlenen veya karantinaya alınan dosyaları geri yükler. Virüs temizlerken yazılımlarınıza zarar vermesi durumunda tarama numarası ile restore yapılır (Ör: maldet --restore 081273-2023.9619) maldet -p : Tüm karantinaya alınan dosyaları, logları ve açık oturumları siler.
Maldet yazılımını kendimize göre özelleştirmek için conf dosyasını açarak içerisindeki bilgileri düzenleyebiliriz.
nano -w /usr/local/maldetect/conf.maldet
nano editörü ile yukarıda yazan dizini ve komutu olduğu gibi konsola yazarsak maldet conf dosyasını editleyebiliriz. Maldet konfigürasyon dosyasını editlerken monitor olarak çalıştırdığımızda bulduğu virüsleri e-posta göndermesini, otomatik karantinaya almasını, tarama ile ilgili olarak işlem detaylarını değiştirmemize olanak sağlamaktadır.  

Semi Dedicated (yarı fiziksel) ve VDS (sanal) Linux sunucularımızda Maldet yazılımını kurabilir sunucularınızı güven altına alabilirsiniz.
                           

RDP "Remote Desktop Connection" Windows çalıştıran bir bilgisayara, Uzak Masaüstü Bağlantısı kullanarak, aynı ağa veya İnternet'e bağlı olan ve Windows çalıştıran başka bir bilgisayardan erişebilirsiniz. Örneğin, işyerindeki bilgisayarınızın tüm programlarını, dosyalarını ve ağ kaynaklarını evinizdeki bilgisayarınızdan işyerindeymiş gibi kullanabilirsiniz. RDP Bağlantısı – Uzak Masaüstü bağlantısı nasıl yapılır?
1- Bağlantının yapılabilmesi için ilk önce bağlantı yapacağımız bilgisayarlara uzak bağlantı izni verilmesi gerekir.
2-Bilgisayarların kullanıcı şifresi olması lazım ( yani bilgisayarınızı açtığnızda kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz gerekir. )
Not: Uyku veya hazırda bekleme modundaki bir bilgisayara bağlanamazsınız, bu nedenle uzak bilgisayardaki uyku ve hazırda bekleme ayarlarının Hiçbir zaman olarak ayarlandığından emin olun. (Hazırda bekleme tüm bilgisayarlarda kullanılamaz.) Windows arama bölümünden “mstsc” ya da “Uzak Masaüstü Bağlantısı” yazarak Remote Desktop Connection uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

Merhaba, bugün Plesk Panel nedir ve kurulumu nasıl olur sorularını açıklayacağız.
Plesk Panel, dünya üzerinde en çok kullanılan hosting yönetim panellerindendir. Dünya üzerinde bir çok yönetim paneli sadece Windows ya da Linux işletim sistemlerine hizmet vermekteyken Plesk Panel hem Windows hem de Linux desteği sağlamaktadır. Plesk Panel sayesinde bir domain adresi için hosting hesabı açabilir, bu hosting hesabı için mail adresleri, veritabanları (Microsoft SQL, MySQL), FTP hesaplarını çok kolay bir şekilde oluşturup yönetebilirsiniz.
Bu makalemizde Plesk Panelin Windows platformlarda nasıl kurulduğuna dair bilgi vereceğiz.
Windows Server işletim sistemi yüklü vps, vds sanal sunucularda Plesk Panel kurulumu yapmak oldukça basittir.
Windows Server sistemimize bağlı iken http://autoinstall-win.plesk.com/plesk-installer.exe adresinden Plesk Panel Auto Installer yazılımını indiriyoruz ve çalıştırıyoruz.

Resimli anlatım ;

https://www.isimkayit.com/sss/150/Windows-Server-Plesk-Panel-Kurulumu.html

Sanal Sunucu Nedir? Virtual Hosting, Web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her kısmın birbirinden bağlantısız, kiralık terminal (sunucu) gibi çalışmasına olanak sağlayan hosting türüdür.

Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP'ye atanabilir. Buna da "Sanal Evsahipliği" (Virtual Hosting) denir. Shared (paylaşımlı) hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkânı sağlamasıdır.

2 Tür Virtual Hosting bulunmaktadır.

1- Virtual Private Server Hosting (VPS) VPS Nedir ? Vps açılım olarak ” Virtual Private Server ” cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçedeki tam karşılığı Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelir. Buradaki mantık aynı sistem içerisinde ortak ram ve disk kullanımıdır. Yalnız ram ve diski kullanan bu ortak sanal sunucu grubu birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Zaten Gerçek Sunuculardan (yani dedicated) farkı da aynı donanımı birden fazla sanal sunucunun kullanabiliyor olmasıdır. Dedicated gibi fazla performans gerektiren hizmetleri karşılamaktansa, düşük maliyetde düşük ram kullanan web hizmetlerinde sanal sunucular kullanılır. Hem ücret olarak çok uygundur hem de talep ettiğiniz sistemi karşılayacak kadar değere sahiptir.

2- Virtual Dedicated Server (Vds) VDS Nedir? Vds açılım olarak ” Virtual Dedicated Server ” cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Vps paketlerde donanımı kullanan işletim sistemi tektir. Yalnız VDS de ise bu durum farklıdır. Her kullanıcı için donanımı kullanan bir işletim sistemi vardır. Örneğin sunucuda bölünen Ram miktarı tümü ile o kullanıcıya atanır. ( Ram miktarı, kullanılmasa bile kullanıcıya atanır. ) Böylece sanal yöntemdeki ram kısıtlamalarının önüne geçilir.

Kimlere hitap eder?
Genelde kurumsallaşmış şirketlere ve orta ölçekli web portallarına hitap etmektedir. Ayrıca uzak masaüstü RDP kullanımları için de uygun hale getirilip müşterilerimize sunmaktayız.

Hemen bir VDS Siparişi vermek için aşağıda ki linki tıklamanız yeterlidir.
VDS Paketlerimizi görmek için tıklayınız.

GOOGLE ADWORDS

Dünyanın en büyük arama motoru Google üzerinde ve Google görüntülü reklam ağı üzerinden reklam verebilmenizi sağlayan Google'nın çıkarmış olduğu reklam platformudur.

Verdiğiniz reklamlarla internet üzerinden hedef kitlenize hızlıca ulaşıp müşterinizi artırabilirsiniz.

Google Adwords reklamlarında serbest piyasa ekonomisini esas alır ve rekabete dayalı bir ödeme modeli ile çalışır. Arama ağında reklam vermek istediğiniz kelimeleri seçtikten sonra onlara tıklama başına maksimum verebileceğiniz fiyatı verirsiniz ve kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda reklamlarınız görüntülenir. Reklamlarınız sırılaması aynı kelimeye reklam vermiş reklam verenlerle açık artırma esnasında atamış olduğunuz fiyat ve reklamlarınızın kalite puanına göre belirlenir. Reklamlarınız tıklanması durumunda fiyat ödersiniz.

Google Reklamları, arama ağı reklamları ve görüntülü reklam ağı olarak ikiye ayrılır. Google arama listeleme sayfasında yer alan reklamların tümüne arama reklamları denir. Googleın sahip olduğu görüntülü reklam ağında gösterilebilen metin, görsel, video reklamlarının tümüne de Google görüntülü reklamları denir. İkisinin etkisi ve uygulanacak çalışmaları farklıdır.


Google reklamları ile internet üzerinden hızlı ve etkili bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Reklamlar ile gelen kullanıcılarınızı müşteriye dönüştürebilirsiniz. Google reklamlarında minimum bütçe ile giriş yapabilir ve performanslarını yönetebilirsiniz.

Google reklam yönetimi için bazı sınavlar düzenler ve sınavları başarılı şekilde geçen kişi ve şirketler Google Adwords Partnerliğine yükselirler. Google Adwords Partnerliği reklamlarınızı en iyi şekilde yönetileceğini kanıtlayan Google sertifikasıdır. Bu konuda işbirliği yaptığımız İSİMKAYIT iyi bir Google Parneridir


Google reklam yönetiminde uzmanlaşmış bir kadro ile reklamlarınızı en doğru şekilde yöneteceğimizin garantisini veriyoruz. Internet reklamcılığı konusunda bütün değişiklikleri takip edip siz için en doğru reklam stratejisini oluşturup yöentimini üstleniyoruz. Şeffaf yönetim gerçekleştirerek size raporlar sunuyoruz.

YAZILIM GELİŞTİRME

Özel yazılım firması seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, firmanın daha önceden böyle bir proje deneyimi olup olmadığıdır.

Daha önceden tamamlanmış ve müşterileri tarafından hala kullanılmaya devam edilen ürünleri tasarlayan ve üreten firmalar, daha güven verici ve başarılı olacaktır. Çünkü uzun ve oldukça detaylı bir çalışma gerektiren özel yazılım projeleri, çalışma sürecinde pek çok sorun ile karşılaşma müsaittir. Çalışılacak firmanın bu problemlerle baş edebileceğinden emin olabilmek adına deneyimli olması önemlidir.

Bunun için dilerseniz, firmalardan özel yazılım hizmeti satın almış ve yazılım firması tarafından referans olarak gösterilen şirketler ile iletişime geçerek memnuniyet araştırması yapabilirsiniz.

 • Özel yazılımlar tamamen şirketlerin kendilerine özel iş akışları dikkate alınarak tasarlanır. Bu da şirketin ihtiyaç ve eksiklerini doğrudan gidermeye yönelik çözümler sağlar
 • Yeni bir yazılımın şirket mevcut alt yapısına uyum sağlayıp sağlamayacağına dair ihtimaller tamamen ortadan kalkar. Özel yazılım mevcut altyapıya uygun olarak üretilir.
 • Yazılımdan en doğru şekilde faydalanabilmek adına özel yazılım firması tarafından teknik destek ve eğitim hizmeti sağlanır.
 • Yazılım şirket verilerine her yerden ve her an kolay ulaşım sağlar. Bu da şirkete mobil olma yeteneği kazandırır. Çalışanlar ve yöneticiler sadece ofiste değil, her yerde şirkete yönelik satış, pazarlama, finans ya da toplantı gibi işlemleri gerçekleştirebilir. Bu sayede şirket hiçbir fırsatı kaçırmadan anında değerlendirerek satışları yükseltebilir. Ayrıca herhangi bir kriz anında anlık olarak müdahale edebilir.
 • Özel yazılımlar şirket verilerini sürekli analiz ederek şirket çalışanları faydalı olabilecek geri bildirimler sağlar. Bu analizler manuel olarak yapılamayacak kadar detaylı ve kapsamlı olduğundan, çoğunlukla sadece bu yazılımların tespit edebileceği fırsat ve riskler önceden tanımlanarak en doğru hamleyi yapmaya izin verir.
 • Şirketin mevcut durumu ile ilgili düzenli raporlar sunar. Bunu günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak yapabildiği gibi istenilen özel aralıklarda da anlık olarak rapor almak mümkündür. Bu da çalışanlar üzerindeki ciddi bir iş yükünü hafifletmeye eki eder.
 • Şirketin yaklaşan etkinlikleri, ödemeleri, toplantıları, eğitimleri vb. özel durumları hatırlatarak hiçbir ayrıntının gözden kaçmamasını sağlar.
 • Şirket içi iletişim özel yazılım üzerinden sağlanabilir. Bu yazılım kullanılarak şirket içi yazışmalar, online toplantılar, ortak çalışmalar, belge ve dosya paylaşımı gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bu da çalışanların ofise bağlılığı olmaksızın şirket içi etkinliklere katılımını kolaylaştırırken aynı zamanda şirketin farklı bir iletişim yatırımı yapması gereksinimini de ortadan kaldırmış olur.


Yazılım firması analiz aşamasında elde ettiği bilgiler ve topladığı veriler ışığında bir proje geliştirme planı çıkarır.

Yazılımlar genelde farklı farklı modüllerin bir araya gelerek uyumlu ve entegre bir şekilde çalışmasıyla ortaya çıkar.

Dolayısıyla öncelik bu modüllerinden neler olacağının tespitine verilir. Modüller belirlendikten sonra proje ekibi oluşturulur ve firma çalışanları görev dağılımı yapılır.

Her bir modül tamamlandıktan sonra müşterinin onayına gönderilir. Eğer müşteri değiştirilmesi ya da eklenmesi gereken bir detaya ihtiyaç duyarsa istenen revizeler sağlanır. Tekrar müşteri onayına gönderilir. Onaylanan modüller birbiri ile uyumlu çalışacak şekilde bir araya getirilerek özel yazılım ortaya çıkarılır.

Son haline gelen özel yazılım için bir sonraki adım şirkete entegre edilmesidir. Şirketin altyapısı ile uyumlu çalışabilmesi adına bazı entegrasyonlar gerekir. Bu uyumlulaştırma çalışmaları da belli bir sürece yayılabilir.


Her yenilik ve yatırımda bir miktar da olsa risk bulunur. Bir işletmeye özel yazılım satın almak da önemli bir yatırım olduğundan, avantajlarının yanında risklerinden bahsetmek kaçınılmaz. Bir yatırım yaparken risklerin neler olduğunu araştırırsınız. Yatırımı yapmak için risksiz bir alan aramak yerine, riskleri göze alıp alamayacağını ölçersiniz. Özel yazılımlar için de bu geçerlidir. Riskleri tespit etmek ve olası bir riskin gerçekleşmesi durumunda altından kalkabileceğinizden emin olduktan sonra bu yeniliğe girişmek daha doğru olacaktır.

Özel yazılımların avantajlarında olduğu gibi risklerinde de aynı durum geçerlidir.

Alışverişe Başlayın!

Dilediğiniz gibi bir web sitesi sahibi olmak için, mağazamıza göz atın.