Giriş Yap Kayıt Ol

Web Tasarıma Nereden Başlamalıyım

Genel anlamda tanıtım ve bilgilendirme gibi bir çok alanı kapsayan ve bu alanlarda çok hızlı hizmet veren internet üzerindeki yayınların tümüne WEB SİTESİ denir.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, özellikle mobil cihazlar sayesinde internetin her ortamda ulaşılabilir olması istenilen her bilgiye kısa zamanda ulaşımı kolay hale getirmiştir.

Daha fazla kişiye ulaşmak, farklı kitlelere hitap edecek reklam ve tanıtım hizmetlerini çok hızlı, görsel sesli ve hatta canlı yayın olarak yapabilmenin en hızlı en kolay ve en hesaplı imkanlarını sunan WEB SİTESİnin tasarımlarında ince ayrıntılar bulunmaktadır.

Web tasarım sayfalarını hazırlarken dikkat edilmesi gerek hususların başında tanıtımı yapılacak firmanın kurumsal kimliğinin doğru şekilde yansıtılması ve arama motorlarının (Google, yandex, yani vb.) kriterlerine uygun olarak optimize (seo) edilmesi gerekmektedir.

Web sitenizin sanal dünyadaki milyonlarca sitenin arasından seçilerek ön planlara çıkması için gerekli olan bazı ince ayrıntılar bulunmasıyla beraber, tasarımlarının sade, kendine özgün, çekici görseller barındırması ve kitleleri etki alanına sokacak zekice hazırlanmış tasarımlar olması gerekmektedir.

Web tasarım işi gelişen yazılımlar sayesinde çok basit hale indirgenmiş olup birçok yazılım sayesine hiçbir kod bilgisine sahip olmayanlar bile görsel güzelliği olan siteler yapabilirler.

Ancak konuyla ilgili olarak ciddi ve kurumsal bir kimliğe sahip bir işiniz var ise bu gerçekten çok etken olan web sitesi işini bu konuda profösyonel olan kişilere hazırlatmanızı yada en azından danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Çünkü web tasarım konusu acemice yapılan bazı hatalardan kaynaklı olarak faydadan çok zararlarda oluşturabilir.

Hazır şablonlar yada hazır kodlar kullanılarak yapılan siteler pratik ve bir bilgi birikimi gerektirmeden hazırlanabilir olsa da bu tip web sayfaları genel olarak içerik ve tasarım olarak birbirine benzerler bu durum müşteri kitleleri üzerinde ciddi izlenimler bırakmazlar. Kendine özgü stil ve tasarımlar oluşturulmalı, renk uyumları konu başlığı ve içeriklerin sadece özgün bir şekilde hazırlanmasıdır.

Özgün web tasarımlar yapabilmek için bazı programların temel çalışma prensiplerini bilmek gerekmektedir. Genellikle kullanılan belli başlı programlar bulunmaktadır ve bu programlar sitenin içeriğine göre site tasarımını yapacak kişi tarafından tercih edilir.

Hayal gücü, yetenek ve bilginin bir araya gelmesi neticesi çok etkili sonuçlar verecektir.

Web sayfalarını tasarlamaya başlarken dikkat edilmesi gerek en önemli konulardan biri kullanılacak görsellerin renklerinin birbirine uyumudur. Uyumsuz ve karmaşık renler ziyaretçiyi rahatsız eder ve ziyaretçi hemen alanı terk eder.

Renk uyumu, metin renkleri, font biçimleri ve büyüklükleri, tablo çerçeveleri gibi birçok ayrıntı ziyaretçinin müşteriye dönüşmesi yolundaki ince mihenk taşlarını oluşturmaktadır.

Tasarımın çok önemli olması gibi bir web sitesinin adı da (alan adı) çok önemlilik arz etmektedir. Öyle ki müşteri adayı olacak ziyaretçilerin aklında kalacak ve yazılımı kolay kısa isimler tercih edilmelidir. Alan adı uzantıları en çok tercih edilen .com. .net  .com.tr gibi uzantılardan oluşmalıdır.

Web tasarım aşamalarında dikkat edilecek hususları maddeler halinde sıralamak gerekirse ;

*Tanıtımı yapılacak Kurumsal bir kimlikse, firmanın kurumsal kimliğine uygun arayüzü geliştirlirken kurumun kurumsal renklerini kullanarak ön plana çıkmasını sağlamalıyız.

*Kurumsal bilgilerinin net ve tamamen doğru bilgiler içermesinisağlamalıyız.

*Firmanın kurumsal kimliğini açıklayan yazıların kısa ve öz şekilde olmasına dikkat etmeliyiz.

* Ziyaretçilerin çok kısa sürelerde karar verdiklerini unutmayarak web sayfalarını sade, açıklayıcı ve kullanılan görsellerle uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz.

*İçeriklerin hızlı bir şekilde ekrana yansıyabilmesi için tasarımda kullanılacak görsellerin boyutlarının (piksel) minimum olmasına dikkat etmeliyiz.

*İçerikte bulunan bilgilerin ziyaretçi tarafından kolayca okunabilir  ve anlaşılabilir bir dille yazılmış olmasını sağlamalıyız.

Yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat ederek hazırlanmış bir web tasarımı sayesinde web sitenizi ziyaret edenleri müşteri adayına dönüştürmeyi başaracağınızı düşünüyoruz.

 

Yayın Tarihi : 2018-08-02

Benzer Yazılar


Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih edilmeli?

Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih ...

2018-08-01 19:25:18

Windows Plesk Panel Port Değişimi

Windows Plesk Panel Port ...

2018-08-02 00:13:25

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü etkinleştirme

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü ...

2018-08-02 00:20:25

Hemen Alışverişe Başlayın!

Mağazamızdan dilediğiniz gibi web sitenizi oluşturabilirsiniz.