Giriş Yap Kayıt Ol

Web Panelleri tanıtım serisi 2 Plesk


Avrupa pazarının kabaca % 75-80'ini yakalayan ABD'deki önde gelen kontrol panelidir. Geniş bir  Linux sürümü desteği ve Windows uyumluluğu özelliklerine sahip olan panel, her biri belirli barındırma kullanım durumları için özel olarak hazırlanmış çeşitli sürümlerde sunuluyor.
Kullanıcı arabirimi cPanel'den biraz daha temiz olarak kabul edilir, ancak özellik açısından Plesk ve cPanel arasında çok fazla farklılık yoktur. Her ikisi de büyük hosting şirketleri (çoğunlukla markalı bir biçimde) ve diğer pek çok müşteri tarafından kullanılmaktadır.

Plesk sürekli gelişmekte olan Web dünyasına ayak uydurmak için devamlı kendini geliştirmektedir. Panelin yaratıcıları, sunucu yönetimini kolay ve verimli hale getirerek yeni başlayanlara ev sahipliği yapmak ve geliştiricileri daha fazla zorlamayı hedeflemektedir. Şirket ayrıca araştırma ve geliştime bölümü için büyük yatırımlar yapıyor.


Özellikler


1)Host / OS Anlaşmazlığı:
Plesk, çok çeşitli işletim sistemlerine kurulabilir ve neredeyse hiç host tanımlamaz. Popüler herhangi bir Linux sürümünü (CentOS, Ubuntu, CloudLinux vb.)Veya hatta Windows çalıştırıyorsanız, Plesk'i çalıştırabilirsiniz. İlaveten, Plesk'i Docker Hub'da bulunan bir Docker konteyneri içerisinde bile çalıştırabilirsiniz. Bu, Plesk'i CentOS'larda çalışan cPanel'den ayıran güçlü bir çekim faktörüdür.

2)Git Entegrasyonu:
Pek çok web panelinin değişiklikleri ve site güncellemelerini takip etmek için kullanılan popüler bir sürüm kontrol sistemi olan Git için destek sağlamadığı yönündeki bir şikayet karşısında Plesk Gitman uzantısını ekledi. Plesk son sürümünde tam Git desteği ile kullanılabilir hale gelmiştir.

3)Liman Entegrasyonu:
Ekim 2018 sürümü, Plesk'in çekirdeğini 200.000'den fazla Docker görüntüsü içeren bir katalog içeren Docker desteğini de içerecek şekilde güncelleyecek. Bu, komut satırına dokunmadan Docker görüntülerini doğrudan Plesk'den başlatmanızı sağlar.

4)SSL Security:
Barındırma konusunda yeni olanlar bile SSL güvenlik gereksiniminin önemini bilirler. Maalesef, SSL kurmak ve güncelme yapmak bazılarına göre zor olabilir. Sitenizde SSL (TLS) almak daha kolay hale getirmek için Let's Encrypt gibi yeni hizmetler ile sayfalarınızı güvende bırakmanız için hiçbir neden yoktur. Plesk otomatik olarak bir sertifika edinme ve yalnızca sizin için https erişimi sağlamak için veritabanı dosyalarını yapılandırma işlemlerini gerçekleştirecektir, böylece hem web paneliniz hem de sunucunuzda barındırdığınız tüm siteleriniz güvendedir. Sertifikanızı yenilemek, HTTP2'yi çalıştırmak veya sunucunuz saldırıya uğradığında size güvenlik bilgileri sunmak gibi özelliklere de sahip olacaksınız.

5)WordPress Hardening:
Plesk yeni sürümünde, müşterilerin barındırdığı WordPress'in güvenlik yönetimini Plesk'e bir tıklama ile emanet etmesine olanak tanıyacak. Plesk daha sonra sizin için eklenti güncellemelerini, hata düzeltmelerini ve güvenlik yamalarını yönetir.

Daha gelişmiş, Phusion üzerinden (veya Plesk Onyx sürümüyle birlikte) Ruby, Python ve NodeJS desteğiyle kullanılabilir birçok PHP sürümünü destekler. Desteklenen popüler Linux dağıtımı arasında Ubuntu, CentOS, RHEL, Debian ve CloudLinux bulunuyor ve Ubuntu ve Debian için yükseltme desteği var.

Yayın Tarihi : 2018-08-02

Benzer Yazılar


Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih edilmeli?

Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih ...

2018-08-01 19:25:18

Windows Plesk Panel Port Değişimi

Windows Plesk Panel Port ...

2018-08-02 00:13:25

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü etkinleştirme

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü ...

2018-08-02 00:20:25

Hemen Alışverişe Başlayın!

Mağazamızdan dilediğiniz gibi web sitenizi oluşturabilirsiniz.