Giriş Yap Kayıt Ol

Tasarımda Altı Altın Kural


Web sitenizin ana sayfası vitrin penceresine benzer, ziyaretçiler bir göz atar ve çekici bulmazlarsa başka yerlere hızla geçerler. Bu benzetmeyi göz önünde bulundurarak, ana sayfanızın web sitesi tasarımında stratejiniz de bir öncelik olması gerekmektedir.

Araştırmalar, ziyaretçilerin ana sayfanızı ziyaret ettikten sonraki üç saniye içinde web siteniz hakkında bir izlenim oluşturacağını gösteriyor. Bu sınırlı zaman diliminde, ana sayfanızın markanız için bir kimlik oluşturması, web sitenizin içerdiği içerikle ilgili görsel ve yazılı ipuçları vermesi ve işletmeniz hakkında genel olarak olumlu bir izlenim vermesi gerekmektedir.

Bir ana sayfayı çekici yapan şey nedir?

Aşağıda, işletmeniz için olumlı sonuçlar sağlayan altı altın web sitesi tasarım kuralı bulunmaktadır:


1)İşletmenizi çok kısa ve doğru tanımlayın.
Web Sitesi sahipleri, ana sayfayı tasarlarken şunu net olarak bilmelidir ki potansiyel bir müşteri ana sayfanıza geldiğinde, şirketinizin yaptığı işi ve hangi konuda uzman olduğunu hemen görebilmeli. Ziyaretçilerin web sitenizin diğer alanlarını da inceleyip web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

2)Basitlik sunun.

Günümüzün tüketicileri kısa dikkat sürelerine sahipler ve bilgiye ulaşmak için kolay yolu tercih ederler. Bu nedenle, beyaz boşluk, okunması kolay metin ve açıkça etiketlenmiş bölümler gibi avantajlarınızla web sitesi tasarım taktikleri kullanarak ana sayfanızı basit ve temiz tutmanız gerekir.

3)En önemli bilgileri ön planda tutun.

Muhtemelen "Manşet" terimini duymuşsunuzdur; bu, en önemli hikayelerin bir gazetenin 1. sayfasına yerleştirmesini ifade eden bir gazeteci terimdir. Ana sayfanızın düzenine, tarayıcıda hemen görülen ilk kısmına işinizde uzman olduğunuzu ifade eden ve ziyaretçilerin aklında kalacak etkili cümleler kullanmanız gerekir.

Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardaki görünümünün akıllı telefon veya tablette gösterilenden farklı olacağını aklınızda bulundurun. Bu nedenle, web sitenize erişmek için kullanılan cihazın türüne bakılmaksızın iyi çalışan bir ana sayfa tasarımı oluşturmanız önemlidir.

4)Okunaklı bir yazı tipi seçin.

İster inanın ister inanmayın, yazı tipi seçiminiz ziyaretçilerin ana sayfa tasarımınızı ve genel markanızı nasıl algıladıklarını belirgin bir şekilde etkileyecektir. Yazı tipini seçerken, web siteniz için genel olarak tutarlı bir görünüm oluşturmasına dikkat edilmelidir. Ana sayfanız için birkaç farklı yazı tipi seçmekten kaçının; farklı yazı tipleri ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtacaktır. Bunun yerine, işletmenizi doğru yansıtacak, basit ve okunabilir olmasını amaç edinin.

5)Renkleri bilinçli kullanın.

Web sitesi tasarımında renk seçiminiz ziyaretçilerinizin üzerinde psikolojik bir etkisi olacaktır. Renkler ziyaretçilerin markanıza nasıl yorum yaptığını ve etkileşimde bulunacağını etkileyeceğinden, özellikle ana sayfa tasarımında buna dikkat edilmelidir. Kural olarak, renk paletinizi tarafsız tutun.

6)Destekleyici resim ve fotoğraflar kullanın.

İnsanlar imgelerden farklı olarak basit sözcüklere tepki verirler. Bu nedenle, ana sayfanıza markanızın özelliklerini taşıyan büyüleyici bir resim eklemeniz önemlidir. Seçtiğiniz görüntü, ziyaretçilere web sitenizi keşfetmek ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgi almak için ilham vermelidir. Bir resim seçerken, işletmenize ait olmayan ve genel görünmesini sağlayacak stok fotoğraflarını kullanmaktan kaçının.

Yayın Tarihi : 2018-08-02

Benzer Yazılar


Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih edilmeli?

Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih ...

2018-08-01 19:25:18

Windows Plesk Panel Port Değişimi

Windows Plesk Panel Port ...

2018-08-02 00:13:25

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü etkinleştirme

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü ...

2018-08-02 00:20:25

Hemen Alışverişe Başlayın!

Mağazamızdan dilediğiniz gibi web sitenizi oluşturabilirsiniz.