Sunucu nedir? VDS-VPS nedir?

Verilerin, bilgisayar ağları üzerinde kullanıcılar için erişime açık barındırabildiği bilgisayar sistemlerinin ismidir. İnternet üzerinde web sitelerin, veri tabanları, e-postalarının, barındırıldığı ortam, sunucu üzerin den herhangi ağ ortamları için ağ bileşenlerinin kullanım, paylaşım ve erişim hizmetlerini sunmak amacıyla veri merkezlerin den bulundurulan bilgisayarlardır. Sunucu sadece donanımsal birleşimler den ibaret değildir. Ayrıca sana sunucularda bulundurulmaktadır. Sanal sunucular sayesinde yanınızda sürekli bir şekilde açık durmak zorunda olan bir sunucu ortamına gerek yoktur.

Sunucu Türleri nelerdir

Ağ sunucusu: internet üzerinden tüm internet erişimlerini sağlamak için kullanılan sunuculardır.
Sanal sunucu: Sanallaştırma yöntemi kullanılarak bir sunucuyu birden fazla izole birbirinden bağımsız sunucular haline getirme işlemine denir. Bu sanal sunucuların gerçek sunuculardan bir farkı yoktur.
Ev sunucusu: Belirli kullanım ihtiyaçlarına sahip olan sunucular için gereklidir. Çok fazla gelişmiş olmayan donanımlarla beraber kullanılabilen bu sunucular genellikle düşük maliyetli olduğu için kullanışlıdır. Günümüzde akıllı ev kategorisine giren evlerde kullanılan güvenlik, aydınlatma, iklimlendirme, hatta ev havasını ölçme gibi birçok işlem yapmaktadır.
Uygulama sunucusu: Uygulama ya da yazılım ihtiyaçları için gerekli olan sunucu çeşidine denir. Web sunucularının işlevini özet olarak aktarma diye görebilmekteyiz.  
Bulut sunucusu: Geleneksel sunucular, tekbir donanım için ayrıştırılmış ve bağımsız sistem kaynaklarıyla kullanıcılara tahsis edilebilir. Sanal sunucuyla da aynı benzerlikte bir sistem kaynağıyla, sınırlı sayıda kullanıcılara bölüştürülerek kullanılmaktadır. Geleneksel ile Sanal sunucu üzerinde ne önemli özellikse, büyüklükleri farklı seviyelerde olabilseler de tek bir sistem kullana biliyorlardır.

Virtual Hosting

Ana sunucunun üzerinde ki kaynakları sınırlandırıp, bölümlere ayırılır ve bu kullanıcılar için belirli sınırlar demektir 500 gblik SSD’yi 10 gb olarak ayırabilirsiniz. Web sunucularının bakımı bir hayli zor ve sunucular maliyetlidir. Bununla uğraşmak istemeyen kullanıcılar. Web sitelerin veya yazılımlarını bu sunucularda barındırarak bakımıyla ve maliyetini konusunda rahatlık sağlamaktalar dır. Sanal sunucular sayesinde internet üzerindeki e-postalarınızı ve web sitelerinizi yedekleyebilirsiniz. Yazılım ile uğraşıyorsanız uygulamalarınızı buralarda barındırabilirsiniz. İnternet üzerinden kolayca erişim sağlayarak bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz

Bir veya daha çok IP numarası atılan ve kullanılabilen alan adlarının barındırılabilir. Bunlara örnek olarak Google.com, yandex.com gibi adreslerim bir den fazla IP numaraları bulunabilir. Ayrıca bir den çok alan adına da tek IP atanabilir. Bunlara da Virtual hosting denir. Paylaşımlı hostinglerden farkı, kullanıcıların aldıkları sunucular üzerinde daha çok kullanım imkanı sağlamaktadır.

Virtual Dedicated Hosting (VDS) ve Virtual Private Server (VPS)

Sunucu kullanım kontrolünün tamamen kullanıcıya ait olduğu özel sanal sunucu ortamlarıdır. Fiziksel donanım sunucuların üzerlerinde bulundurduğu donanımlar ve bileşenlerin her biri ayrı ayrı yer almaktadır. VDS veya VPS’ler üzerlerinde sunucu yazılımları ve işletim sistemleri bulundurmaktadır. Bu sanal sunucularda verilen ramler ve işlemcilerin miktarı, fiziksel sunucuların üzerinde barındırılan diğer VPSler, VDS’ler tarafından paylaşımlı olarak kullanılamaz. Bu sanal sunucuların özellikler performanslı olmasını sağlamaktadır. Yapılan bu paylaştırmada sizlere ayrılan işlemciler, harddiskler, ramler ve hatlar gibi birçok işlemcilere sahiptir. Eğer aynı sanal sunucu veya başka sanal sunucular üzerinde VDS’leriniz var ise bunlardan kullanmadığınızı birleştirme şansınız yoktur.
Fiziksel sunucularınız üzerinde birden fazla özel sanal sanal sunucularınız olmasında sorun yoktur. Sanal sunucular arasında tamamen izole edilmiş, bağımsız ve güvenli bir şekilde yer almaktadır.
Güvenli, sorunsuz, hızlı ve ekonomik VDS ve VPSler paketleri için bizimle iletişime geçiniz.

Sanal sunucu kullanım alanları

Web sitesi barındırmak ve yedeklemek, radyo yayını sağlamak ve içerisinde yazılımları barındırmaya yardımcı olmaktadır. Sanal sunucu üzerinden bilgileriniz daha hızlı ve güvenli bir şekilde sunuculara aktarılmaktadır bu sayede daha hızlı ve birden fazla sunucuyu kontrol edebilme konusunda sizlere avantaj sağlamaktadır. Sanal sunucular kurumsal firmaların verilerini saklayarak, güvenli bir şekilde yedekleme işlemlerini yapabilmektedir. Bir sunucu üzerindeki bilgilere bir zarar geldiği takdirde sanal sunucu üzerinden kayıt edilen yedeklerle beraber hizmet vermeye devam etmektedir.

Sanal sunucular üzerinde %100’lük bir erişim sağlamaktadır. Kurulum işlemleri firmamız tarafından yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir sorun çıktığı takdirde canlı destek ekibimizden yardım alabilirsiniz.