Giriş Yap Kayıt Ol

Statik ve Dinamik Web Sitesi Arasındaki Farklılıklar


Web Sayfalarının yapılması ve geliştirilebilmesi için gerekli olan bazı programlama dilleri mevcuttur.

Bir web sayfası tasarımının iki aşaması vardır birinci aşama grafik ve çizim programları kullanılarak oluşturulan görsel boyutudur. İkinci aşaması ASP.NET ve PHP gibi kodlama programları kullanılarak oluşturulan yazılım kısmıdır. Her ikisi de birbirini tamamlaması sonucu istediğimiz web sitesini oluştura biliriz.

Web tasarımları yapıları Statik ve Dinamik olmak üzere tasarlanabilmektedir. Dinamik yapıya sahip web programlama dillerini öğrenmek için temel bir HTML bilgisi altyapısı gereklidir. En yaygın olarak kullanılan html düzenleme programları olan Dreamveawer ve Frontpage sayesinde kolayca öğrenile bilmektedir. Daha kapsamlı olan kurumsal şirketler kullanımı daha basit ve kullanışlı olan .NET  teknolojisini daha fazla kullanmaktadır.

STATİK ve DİNAMİK yapılarda hazırlanan web siteleri temelde aynı görünüyor olsa da kullanım işlevlerine göre farklı alt yapıları bulunmamaktadır.

STATİK WEB;

Güncelleme gerektirmeyen sabit bir yapıya sahip siteler olup maliyetleri DİNAMİK yapıya sahip sitelere oranla daha düşük olmaktadır. Yalnız dezavantaj olarak program dili ve sitenin altyapı çalışma sistemini bilmeyen biri bu site üzerinde herhangi bir değişiklik yapamaz. Site üzerindeki değişik yapaya çalışıldığında sitenin dosyaları bozulabilir sitenin yapısı zarar görür.

STATİK WEB siteleri oluşturulurken genellikle HTML / CSS dilleri kullanılır ve ağırlıklı olarak resimlerden oluşmaktadır.

Kısaca STATİK WEB altyapısına sahip siteler konuya hakim olmayan biri tarafından değiştirilemez ve güncellenemez.


DİNAMİK WEB; 

Sürekli güncelleme gerektiren ve özel paneli sayesinde hiçbir programlama dili bilgisine sahip olmayan kişiler tarafından kolayca güncelleme ve değişiklikler yapılabilen bir alt yapıya sahiptir.

DİNAMİK WEB siteleri oluşturulurken en yaygın kullanılan programlama dilleri genelde server tabanlı yapılardadır. PHP, ASP, ASP.NET, CFM, JSP vb. programlama dillerinden oluşmaktadır.

Kısacası DİNAMİK WEB siteleri kullanıcı dostu olup hızlı güncellenebilen ve herhangi bir programlama dili bilmeden ekleme ve çıkarmalar yapılabilen, her zaman müdahale edilebilen sitelerdir.


Yayın Tarihi : 2018-08-02

Benzer Yazılar


Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih edilmeli?

Linux Hostig mi yoksa Windows Hosting mi Tercih ...

2018-08-01 19:25:18

Windows Plesk Panel Port Değişimi

Windows Plesk Panel Port ...

2018-08-02 00:13:25

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü etkinleştirme

Uzaktan yönetim için Uzak Masaüstü'nü ...

2018-08-02 00:20:25

Hemen Alışverişe Başlayın!

Mağazamızdan dilediğiniz gibi web sitenizi oluşturabilirsiniz.