Keyword(Anahtar kelime) nedir?

Keywords

Keyword, bir web sitenin üzerindeki resimler, videolar ve yazıların birbirleriyle ilişkilendirildiği kelimelere için kullanılıyor. Günümüz de internet üzerinden arama motorlarına yazdığımız, bir yazının karşılığına ulaşmak için önemlidir. Arama motoru algoritmaları sizin yazdığınız yazıları algılıyor karşınıza o Keywords’le alakalı web siteleri çıkartmaktadır. 

Keywords'ler günlük hayatımıza girdiği zamandan itibaren, web sitesi için en çok dikkat etmemiz gereken hususlar arasında girmiştir. Web sitenin içindeki yazıların arasına ne kadar anahtar kelimeler eklersek, o kadar arama motorları tarafından üst sıralara çıkma ihtimaline sahibiz. Anahtar kelimesini arama motoruyla bir bilgiye ulaşmak için alt resimde olduğu gibi arayabiliriz. 

Keyword araştırması nedir?

Keywordler konu ya da konular hakkında kullanıcıların en çok girdiği terimlerdir. Anahtar kelimelerinizi düzgün ve özenli girdiğiniz takdir de internet siteniz, arama motorları tarafından indekslenerek yukarılara çıkmaktadır. Mesela blog sayfanıza makale yazacaksınız yapmanız gereken makalenizin konusu arabalarla alakalı sizin yapmanız gereken, makalenizin içerisinde araba kelimeleri yazarak üst taraflarda çıkartmak. Örneğin arabalar, araba nedir,en iyi arabalar, güzel arabalar, pahalı arabalar gibi bir sürü anahtar kelimeler girerek insanların arama motorlarına yazdıkları arabalar kelimesiyle beraber üst sıralarda çıkartmak. 

Peki keywordleri neye göre belirlemeliyim?

Keywords'lerin günümüzdeki hitler'in geneli Google üzerinden olmaktadır. Bu yüzden SEO optimazasyonları çok önemlidir.  Arama motorlarında yükselmek için yapmamız gerekenler, arama motorlarına yazdığımız kelimeler, düzgün ve özenli olmalıdır. Botların sitenize indekslemek için geldiklerinde ilk olarak başlıkları algılamaktalar. Başlıklar düzenli bir şekilde gerekli olan h1-h2-h3-h4-h5-h6 başlıklarına uygunluk durumuna göre yazılması sizleri üst sıralara yükselterek, sizlere hit almanıza yardımcı olacaktır. Yanlış yazılan keywordsler ise sizleri ise Google tarafında geri planına atılma ihtimali neden olunacaktır. Başka internetten alınan alıntı içeriklere, anahtar kelimelerinizi eklemeniz de sizleri geri plana itmektedir. Google keyword araçları da kullanılmalıdır. Bazı keywordlerde diğer kullanıcılarla aranızda rekabet ortamı olacaktır hatta Google da üst sıralarda gözükmek için reklam bile vermekteler. Bu hususta yapmamız gerekenler rekabet ortamının analizini yaparak ona göre ekstra yardım alabilirsiniz.