Database nedir? ne işe yarar?

Data base ne işe yarar

Veri tabanı anlamına gelen databaseler, belirli bir verilerin bir alanda saklanması yardımcı olmaktadır. Devlet kurumları, iş yerleri, cep telefonlar gibi birçok verilerin internet üzerinde saklanma işlemlerinin yapıldığı ortamlardır. Ayrıca veritabanlarında bulunan banka verileri, kişi veriler, kurum kuruluş verileri gibi birçok özel verilerinde içerisinde barındırıyor. Örneğin bir iş yerinde çalışıyorsunuz, siz iş yerine her gün kart okutup giriyorsunuz. İşte bu esnada sizin verileriniz her zaman bu alanda saklanmaktadır. Bunun için veritabanları her zaman önemlidir.

Veri tabanı çalışma mantığı

Veri tabanları hayatımızda belki de en önemli unsurdur. En önemlisi de şirketler için bir müşterinin bilgilerini, adreslerini veya fatura bilgileri gibi konuları içerisinde barındırdığı bir ortamdır. Sadece iş yerleri için değil, bizim günlük hayatımızda sakladığımız bir sürü fotoğraflar, yazılar, mesajlar gibi birçok konuyu beraberinde getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı verilerin korunması çok önemlidir. Bir kişinin verileri korunabilir fakat binlerce kişinin hatta dünya geneline vurduğumuzda. Bu sayı milyonları geçmektedir. Bunun için veri tabanları her zaman güvenli ortamdır.

Veri tabanı türleri nelerdir.

       1-Paylaşımlı veritabanları

        Fiziksel ortamlarda depolanan veri paylaşımlı depolara paylaşımlı datalar denir. Veri tabanının paylaşılmasında 2 kolay         yolu vardır. 
        2-Merkezi veri tabanı bölümlere ayırmak.
        Bu sayede uzak işlemciler üzerinden hizmetler için gerekli olan verilere sahip olmaktadır.
        Merkezi veri tabanları tüm uzak noktalardan kopyalanmakta dır.
        3-Nesne ağırlıklı veri tabanı
        Veri tabanlarında Çizimlerin,imajların,fotografaların,grafiklerin, sesli mesajların ve tüm video gösterimlerinin         canlandırıalacak ve paylaşılacak bütün verilerin nesne olarak depolanan databaselere denir.
        4-Çok boyutlu veri analizleri
        Veri analizlerinde hedefler kullanıcıya farklı boyutları gösterme olanağı sağlamaktadır. Bu esnada         örneğin İstanbul         da bulunan bir rent a car’ların bursan giriş yapan birinin görmesidir.
        5-Veri bankaları
        Veri bankaları, Bir şirketteki bütün çalışanların anlık olarak yaptıkları nerelere girdikleri, ne kadar süre kaldıkları gibi birçok         bilgiyi bünyesinde barındırdığından dolayı en önemli veri tabanı türüdür.

En çok kullanılan veri tabanları

veritabanları ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki sistemde satılmaktadır. Açık kaynaklık kodlarla oluşturulan veritabanları ücretsiz olarak sizlere sunulurken, daha özel yapım güvenli ve detaylı kullanımlı olan profesyoneller ise kurumsallar tarafından ücretli olarak kullanılmaktadır. Aynıca sizlere yıllık olarak ücretsiz veri tabanı hizmeti veren programlarda var. En çok karşımıza çıkan programlar ise Mysql, MSsql, Acces ve server yazılımları bunlara örnektir. Bu programlar dan biri kullanılmasında fayda vardır.

Güvenli ve yedekli bir veritabanına sahip olmak istiyorsanız isimkayit.com adresini ziyaret edebilirsiniz.