.TR uzantılı alan adı

.TR uzantılı alan adı nedir?

.TR uzantılı alan adı nedir?

TRABİS tarafından yönetilen ".tr" alan adı uzantılarının en yenisi ve Türkiye (ülkemizin) ülke kodlu alan adı uzantısıdır. COM.TR veya NET.TR gibi ikinci seviye bir alan adı uzantısı değil, Trabis'in ilk birinci seviye alan adı uzantısıdır.
.TR alan adı uzantısı ön kayıt işlemleri 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başladı. alanadı.TR uzantısı, ön kayıt sürecinin tamamlanmasının ardından genel kayıt işlemine açılacaktır. 
.TR alan adlarına örnek olarak turkiye.tr, isimkayit.tr gibi alan adlarını örnek olarak verebiliriz.

Ön kayıt süreci herkese açıktır. Dileyen herkes sayfamız üzerinden .TR uzantılı alan adı ön kayıt siparişi oluşturabilir. Ancak .TR domain ön kayıt nasıl işliyor? sekmesindeki kurallarla alan adı tahsisi yapılacağını unutmayınız.

.TR uzantılı alan adlarında ön kayıt nasıl işliyor?

14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlamış olan “.tr” tahsis sürecinde, alan adı sahibi olup belirli şartları sağlayan kişilere öncelik tanınacak ve bu sürecin sonunda ilk gelen ilk alır kuralı işletilecektir. Öncelik süreci 3 kategori halinde yürütülecektir. 1. Kategori dışındaki “.tr” yapısındaki alan adları tahsis işlemleri kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

1. Kategori : “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarından 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanların, sayılan uzantılar için hiyerarşik sıra göz önünde bulundurularak (alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilmiştir) “a.tr” yapısındaki alan adları tahsislerinin TRABİS tarafından ücretsiz ve otomatik olarak tahsis edildiği kategoridir.

2. Kategori : 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi için öncelik verildiği kategoridir. 1. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 2. Kategori süreci başlayacak ve 2 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 3 aylık bir periyotta tamamlanacaktır.

3. Kategori : “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarından 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara önceliğin verileceği kategoridir. 2. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 3. Kategori süreci başlayacak ve 3 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 4 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. Başvuruların öncelikli olmasının tahsis sürecine etkisi olmayacak yukarıda sıralanan hiyerarşik yapı göz önünde bulundurularak tahsisler gerçekleştirilecektir (.com.tr ve .gen.tr alan adları için belirtilen süre içerisinde başvuru yapılması halinde a.com.tr sahibine öncelik verilecektir).

Örneğin ; "ornek.com.tr" alan adına sahip bir kullanıcı, "ornek.tr" domain kaydı için önceliğe sahiptir ve .TR domain kayıt hakkı ilk olarak kendisine sunulacaktır. Eğer "ornek.com.tr" domain sahibi ".tr" alan adı için başvuru yapmaz ise öncelik, "ornek.av.tr" alan adına sahip kişiye geçer. Bu önceliklendirme diğer .TR uzantılı alan adları arasındaki hiyerarşiye göre ilerler.

-kep.tr
-av.tr
-dr.tr
-com.tr 
-org.tr
-net.tr 
-gen.tr 
-web.tr 
-name.tr
-info.tr 
-tv.tr
-bbs.tr
-tel.tr 

Eğer bu uzantı sahiplerinden hiçbirisi .TR alan adını kayıt etmez ise, kayıt hakkı ilk başvuran kişiye geçer ve ilk gelen ilk alır kuralı işletilir. Bu sebeple yukarıdaki uzantılardan birine sahip olmanız, .TR ön siparişi verdiğiniz alan adının kayıt sürecinde şansınızı artıracaktır. 

Ön siparişinizin başarılı olması durumunda, .TR uzantılı alan adınızı tahmini olarak 2024 yılı içerisinde kullanmaya başlayabileceksiniz.

Başarısız ön kayıt, İptal ve İade Koşulları Nedir?

Ön siparişinizin başarılı olmaması durumunda, .TR ön kayıt için ödemiş olduğunuz ücret tarafınıza kesintisiz olarak iade edilecektir.
İsimkayit Bilişim .TR domain ön kaydı başvurusu yapılan alan adının kaydını garanti etmez. 
.TR domainler için öncelikli kayıt hakkı, aşağıda listelenen TR uzantılı domain sahiplerine verilmiştir. Öncelik sırası aşağıdaki listeye göre gerçekleşecektir. Ön kayıt yapan herkes bu şart ve koşulları kabul etmiş sayılır.